Home : Brands : Boema : Boema BCM-EUREKA65E Eureka Zenith Club 65E Commercial Coffee Grinder
Boema BCM-EUREKA65E Eureka Zenith Club 65E Commercial Coffee Grinder
Payment
  • Hopper Capacity: 1.6 kg
  • Blades: 65 Flat Burrs
  • “High Speed” Grind Dispersion
  • Stepless Micrometric Regulation System (patented by Eureka)
  • ACE System
  • All-Purpose Fork for “Hands-Free” Operations
  • Automatic refill
  • "High Speed” Maintenance
  • “Barista Special” electronics
  • Die-cast aluminium body
  • Adjustable chute
  • Dose counter: Yes
  • Warranty: 12 Months Parts and 6 months Labour
  • Power: 240V; 500W; 10A
  • Dimensions: 593 x 264 x 232mm
  • Weight: 11.5kg
About the Product and Brand
The Eureka Zenith 65E is a superb medium use commercial on demand coffee grinder with precise stepless micrometric adjustment, giving speed and reliability to coffee prep workflows. This grinder features 65mm flat steel burrs, a digital timed dosing system, stepless adjustment, and a hands-free portafilter holder.