Home : Brands : Cobra : Waldorf Bold CHLB8600G-LS Low Back Gas 600 Char Grill Leg Stand
Waldorf Bold CHLB8600G-LS Low Back Gas 600 Char Grill Leg Stand
Payment
Accessories
Blue Seal G594-LS Gas 600 Char Grill Blue Seal G594-LS Gas 600 Char Grill
Cobra CB6 600 Char Grill Cobra CB6 600 Char Grill
Waldorf WF300GP Drop On Griddle Plate 300mm Waldorf WF300GP Drop On Griddle Plate 300mm
Waldorf WF450GP Drop On Griddle Plate 450mm Waldorf WF450GP Drop On Griddle Plate 450mm
  • 600mm gas chargrill
  • Leg Stand – SS legs with shelf under
  • 2 x 33 MJ/hr 304 stainless steel U–burner
  • Heavy–duty construction
  • Reversible heavy–duty top grates
  • Available in Natural Gas & LPG
  • Units supplied complete with gas type conversion kits
  • Interchangeable drop on griddle plates
  • Stainless steel exterior
  • Easy to clean
  • Easy service
  • Fully modular
  • Overall Construction – Chargrill
  • 2.5mm thick 304 SS side splash guards
  • Welded with 1.5mm 304 stainless steel bull nose
  • Welded splashback and side panels 1.2mm 304 stainless steel
  • Front panels stainless steel
  • Front grease channel
  • Welded 1.2mm 304 stainless steel grease drawers
  • 1.5mm hot rolled steel burner box
  • Aluminised steel grease drawer baffles
  • Insulated sides
  • Framed top for connection to chargrill
  • Fully modular framed stand shelf
  • Adjustable feet
  • Legs are 63mm dia. heavy–duty 1.2mm 304 stainless steel
  • Quick assembly and design
  • Controls
  • Individual Hi–Lo gas control to each burner
  • Large easy use control knob
  • Heat resistant reinforced
  • Easy view control settings on knob
  • Piezo ignition to each pilot burner
  • Flame failure pilot burners
  • Cleaning and Servicing
  • Easy clean stainless steel exterior finish
  • Lift out radiants, burners and grease tray baffles
  • All burner box interior parts lift out
  • Deep stainless steel grease collection drawers
  • Access to all parts from front of unit
  • Standard splashback or Low Back models available
  • Low Back models are non-stocked items
  • Warranty: 12 months Parts & Labour
  • Maximum Gas: 66 MJ/hr; 18.3 kW