Home : Brands : Airex : Airex AXF.UCGN.3.900H Under Counter 3 Glass Door Freeezer, 900mm High
Airex AXF.UCGN.3.900H Under Counter 3 Glass Door Freeezer, 900mm High
Payment
  • Capacity: 294 Litres
  • 3 x Solid door undercounter freezer
  • Monoblock refrigeration system
  • Fan forced ducted cooling for uniformed performance
  • Protective coating on refrigeration coil to help prevent corrosion
  • Environmentally friendly R290 Hydrocarbon refrigerant
  • Efficient LED lighting for increased product visibility
  • Stainless Steel worktop as standard
  • 1/1GN shelf configuration with adjustable runners
  • Ergonomically designed reversible doors
  • 60mm CFC free polyurethane insulation
  • Efficient and hygienic cleaning made easy
  • Innovative internal design
  • High quality components
  • Highly efficient compressors and EC fans
  • Self-closing doors with lock fitted as standard
  • Supplied on lockable castors
  • Removable filter for easy cleaning
  • Adjustable digital temperature controller (-16° to -20°C)
  • Warranty: 24 Months Parts and Labour
  • Power: 220-240V; 0.69kW; 10A plug