Home : Brands : Fed : Thermaster : Thermaster TS1200BT Stainless Steel 2 Door 1200mm Workbench Freezer
Thermaster TS1200BT Stainless Steel 2 Door 1200mm Workbench Freezer
Payment
  • Gross/Net Volume: 205L/161 Litres
  • 2 Hinged doors
  • Max Ambient Temperature: 32℃
  • Temperature Range: -18 to -22°C
  • Fan-forced evaporator cooling
  • Digital temp. control & read-out
  • Auto defrost
  • Self-evaporating drainage
  • Insulation is CFC & HCFC-free
  • Internal corners are constructed for easy cleaning
  • 100mm wall clearance is required for ventilation
  • Castors
  • 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
  • Warranty: 24 months Parts and Labour
  • Power: 240V; 520W; 10A
  • Dimensions: 1200 x 600 x 850mm[h]
  • Net Weight: 85 kg
About the Product and Brand