Home : Brands : Fed : Thermaster : Thermaster TS1800BT-3D SS 3 Door 1800mm Workbench Freezer
Thermaster TS1800BT-3D SS 3 Door 1800mm Workbench Freezer
Payment
  • Gross/Net Volume: 360L/279 Litres
  • 3 x solid hinged door fridge
  • Max Ambient Temperature: 32℃
  • Temperature Range: -2 to 8°C
  • Insulation is CFC & HCFC-free
  • Heated door frame on freezers
  • Internal corners are constructed for easy cleaning
  • 100mm wall clearance is required for ventilation
  • Castors
  • Optional splashback
  • Plus 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
  • Warranty: 24 months Parts and Labour
  • Power: 240V; 568W; 10A
  • Dimensions: 1800 x 600 x 850mm[h]
  • Net Weight: 108 kg
About the Product and Brand