Home : Brands : Glacian : Freezers Bench : Glacian BFS62350 4 Door Slimline 660mm Deep Underbench Freezer
Glacian BFS62350 4 Door Slimline 660mm Deep Underbench Freezer
Payment
  • 2350mm wide; Capacity: 590 Litres
  • Monoblock system with removable condenser filter for easy cleaning
  • Internal dimensions: 1785 x 563 x 558mm
  • Supplied on castors (feet optional)
  • 304 grade stainless interior and exterior
  • Temperature range -18°C to -22°C
  • High density 75mm thick insulation
  • Doors take 1/1 GN pans widthways
  • Corrosion resistant coating on evaporator coil
  • Fan delay switch on doors to save energy
  • Audible alarm on doors if left open for more than 3 minutes
  • Rounded internal corners for easy cleaning
  • 43°C ambient temperature
  • R290 gas
  • Self closing doors
  • Supplied with 2 shelves per door
  • Power: 240 V; 0.85 kW
  • Double Gold Star Warranty: 2 years Parts & Labour
  • Dimensions: 2350 × 660 × 850 mm[H]; 178 kg