Home : Brands : Goldstein : Goldstein PF24G20FF-X 610mm Griddle Top, Gas Fan Forced Oven
Goldstein PF24G20FF-X 610mm Griddle Top, Gas Fan Forced Oven
Payment
  • 610mm Griddle plate
  • Gas Fan Forced Oven
  • ** Standard Features**
  • Heavy duty welded stainless steel body
  • Fully welded surrounds for griddle and chargrill option
  • Flexible modular cooktop design
  • Constant pilot flame, maximises operating and energy efficiency
  • Pilot flame failure on open burners; flame failure to oven burner
  • Stainless steel fascia and sides, spill zone and drip trays
  • Large, heat resistant reinforced control knob
  • Ergonomic door handle and angled corners
  • Griddle and BBQ section are on left hand side
  • Adjustable legs 140-170mm
  • Easy to service
  • Griddle plate
  • 20mm thick mild steel griddle plate
  • 20 MJ griddle burners per every 305mm section
  • Piezo ignition
  • Oven
  • 100°C – 280°C thermostatic control
  • Piezo ignition
  • Oven and door are fully insulated with vitreous enamel
  • GN 1/1 capacity with 3 position racking
  • Heavy duty chrome wire rack supports designed for easy removal
  • Warranty: 2 Years
  • Gas rating: 60 MJ
  • Dimensions: 610 x 800 x 1120mm[H]