Home : Brands : Hoshizaki : Ice Cubers : Hoshizaki IM-100CNE-28 Ice Maker Cuber 85kg/24hrs
Hoshizaki IM-100CNE-28 Ice Maker Cuber 85kg/24hrs
Payment
Accessories
Hoshizaki HLF10 Ice Maker Water Filter System Hoshizaki HLF10 Ice Maker Water Filter System
  • Self-Contained
  • Solid cube
  • Large Cube size: 28mm x 28mm x 32mm
  • Production: Up to 88Kg Per 24hr
  • Production: 83 kg at 21°C ambient air, 5°C water
  • Production: 73kg at 32°C ambient air, 21°C water
  • Max Storage Capacity Approx. 38kg
  • Refrigeration System: Forced Air Circulation
  • New intelligent control circuit
  • Dedicated to saving power and water consumption
  • Microcomputer controller controls
  • Ice making process to work at peak performance in any conditions
  • Inbuilt safety features - freeze cycle back up timer
  • Defrost back up, low voltage & high amp protector
  • New 7 segment operational display panel for ease of use
  • Unique closed cell water circuit
  • For ultimate contamination protection
  • Durable stainless-steel exterior
  • Easily accessible and cleanable air filters reduce costly callouts
  • Exceptionally hard crystal-clear cubes that melt slowly
  • Auto rinse and flush cycle
  • Ice Production Per cycle: Approx. 1.8kg/80pcs
  • Freeze Cycle Time: Approx. 29 Min
  • Air cooling
  • HACCP Certified
  • ISO9001 Quality Certified
  • ISO14001 Environmentally Certified
  • AS 4801 Safety Certified
  • Refrigerant Charge: R134a / 290g
  • Power: 220-240V; 10A
  • Dimensions: 1004 x 600 x 800mm[H]; 77kg