Home : Brands : Hoshizaki : Ice Cubers : Hoshizaki IM-240NE-21 Ice Maker Cuber 175kg/24hrs
Hoshizaki IM-240NE-21 Ice Maker Cuber 175kg/24hrs
  • Self-Contained
  • Solid cube
  • Small Cube size: 21mm x 21mm x 14mm
  • Production: Up to 180Kg Per 24hr
  • Production: 180 kg at 21°C ambient air, 15°C water
  • Production: 165kg at 32°C ambient air, 21°C water
  • Max Storage Capacity Approx. 110kg
  • Refrigeration System: Forced Air Circulation
  • Auto rinse and flush cycle
  • Ice Production Per cycle: Approx. 2.1kg/360pcs
  • Freeze Cycle Time: Approx. 15 Min
  • AS 4801 Safety Certified
  • Refrigerant Charge: R404A / 500g
  • Ambient Temp.: 1-40°C
  • Power: 220-240V; 10A
  • Dimensions: 704 x 665 x 1580mm[H]; 111kg