Home : Brands : Hoshizaki : Ice Cubers : Hoshizaki IM-240NE-28 Ice Maker Cuber 210kg/24hrs
Hoshizaki IM-240NE-28 Ice Maker Cuber 210kg/24hrs
Payment
Accessories
Hoshizaki HLF20 Ice Maker Water Filter System Hoshizaki HLF20 Ice Maker Water Filter System
  • Self-Contained
  • Solid cube
  • Large Cube size: 28mm x 28mm x 32mm
  • Production: Up to 205Kg Per 24hr
  • Production: 205 kg at 21°C ambient air, 15°C water
  • Production: 160kg at 32°C ambient air, 21°C water
  • Max Storage Capacity Approx. 110kg
  • Refrigeration System: Forced Air Circulation
  • New intelligent control circuit
  • Dedicated to saving power and water consumption
  • Microcomputer controller controls
  • Ice making process to work at peak performance in any conditions
  • Inbuilt safety features - freeze cycle back up timer
  • Defrost back up, low voltage & high amp protector
  • New 7 segment operational display panel for ease of use
  • Unique closed cell water circuit
  • For ultimate contamination protection
  • Durable stainless-steel exterior
  • Easily accessible and cleanable air filters reduce costly callouts
  • Exceptionally hard crystal-clear cubes that melt slowly
  • Auto rinse and flush cycle
  • Ice Production Per cycle: Approx. 3.2kg/140pcs
  • Freeze Cycle Time: Approx. 20 Min
  • Air cooling
  • HACCP Certified
  • ISO9001 Quality Certified
  • ISO14001 Environmentally Certified
  • AS 4801 Safety Certified
  • Refrigerant Charge: R404A / 500g
  • Ambient Temp.: 1-40°C
  • Power: 220-240V; 35A
  • Dimensions: 704 x 665 x 1580mm[H]; 111kg