Hoshizaki IM-130NE-21 Ice Maker Cuber 95kg/24hrs
Payment
Accessories
Hoshizaki HLF20 Ice Maker Water Filter System Hoshizaki HLF20 Ice Maker Water Filter System
  • Self-Contained
  • Solid cube
  • Small Cube size: 21mm x 21mm x 14mm
  • Production: Up to 95Kg Per 24hr
  • Production: 95 kg at 21°C ambient air, 15°C water
  • Production: 82kg at 32°C ambient air, 21°C water
  • Max Storage Capacity Approx. 50kg
  • Refrigeration System: Forced Air Circulation
  • New intelligent control circuit
  • Dedicated to saving power and water consumption
  • Microcomputer controller controls
  • Ice making process to work at peak performance in any conditions
  • Inbuilt safety features - freeze cycle back up timer
  • Defrost back up, low voltage & high amp protector
  • New 7 segment operational display panel for ease of use
  • Unique closed cell water circuit
  • For ultimate contamination protection
  • Durable stainless-steel exterior
  • Easily accessible and cleanable air filters reduce costly callouts
  • Exceptionally hard crystal-clear cubes that melt slowly
  • Auto rinse and flush cycle
  • Ice Production Per cycle: Approx. 1.15kg/190pcs
  • Freeze Cycle Time: Approx. 14 Min
  • Air cooling
  • HACCP Certified
  • ISO9001 Quality Certified
  • ISO14001 Environmentally Certified
  • AS 4801 Safety Certified
  • Refrigerant Charge: R404A / 380g
  • Power: 220-240V; 10A
  • Dimensions: 704 x 506 x 1270mm[H]; 76kg