Home : Brands : Turbochef : TurboChef SPTC.HHC.1618.48.V 48" High Conveyor Oven
TurboChef SPTC.HHC.1618.48.V 48" High Conveyor Oven
Payment
  • Belt Dimensions (mm) 406 x 1219
  • 7” capacitive touch screen
  • Durable tempered glass cover
  • Variable-speed recirculating air impingement system
  • Self-diagnostics for monitoring oven components and performance
  • Idle mode for energy conservation
  • Independently-controlled top and bottom air impingements
  • All stainless steel interior construction
  • 400mm (16”) cook chamber opening
  • 914mm (36”) conveyor belt assembly
  • Left or right feed conveyor belt direction (via software)
  • Includes two 150mm (6”) conveyor extensions
  • External air filtration
  • Easy to clean mono-finger design
  • Cool to touch covers and panels
  • Stacking kit, sold separately
  • Warranty: 12 months Parts & Labour
  • Power: 400V; 7.4 kW; 20A
  • Dimensions: 1526 x 805 x 432mm(h); 91 kg