Home : Brands : Waldorf : Ch8900 Char Grills : Waldorf CH8900G-B Gas 900 Char Grill Bench Model
Waldorf CH8900G-B Gas 900 Char Grill Bench Model
Payment
Accessories
Blue Seal G596-B Gas 900 Char Grill Bench Model Blue Seal G596-B Gas 900 Char Grill Bench Model
  • 900mm gas chargrill
  • Benchtop model
  • 3 x 33 MJ/hr 304 stainless steel U–burner
  • Heavy–duty construction
  • Reversible heavy–duty top grates
  • Available in Natural Gas & LPG
  • Units supplied complete with gas type conversion kits
  • Interchangeable drop on griddle plates
  • Stainless steel exterior
  • Easy to clean
  • Easy service
  • Fully modular
  • Overall Construction – Chargrill
  • 2.5mm thick 304 SS side splash guards
  • Welded with 1.5mm 304 stainless steel bull nose
  • Welded splashback and side panels 1.2mm 304 stainless steel
  • Front panels stainless steel
  • Front grease channel
  • Welded 1.2mm 304 stainless steel grease drawers
  • 1.5mm hot rolled steel burner box
  • Aluminised steel grease drawer baffles
  • Insulated sides
  • Vitreous enamel steel spill tray
  • Chrome wire toasting rack
  • Chrome wire rack supports
  • Adjustable feet
  • Legs are 63mm dia. heavy–duty 1.2mm 304 stainless steel
  • Controls
  • Individual Hi–Lo gas control to each burner
  • Large easy use control knob
  • Heat resistant reinforced
  • Easy view control settings on knob
  • Piezo ignition to each pilot burner
  • Flame failure pilot burners
  • Cleaning and Servicing
  • Easy clean stainless steel exterior finish
  • Lift out radiants, burners and grease tray baffles
  • All burner box interior parts lift out
  • Deep stainless steel grease collection drawers
  • Access to all parts from front of unit
  • Standard splashback or Low Back models available
  • Low Back models are non-stocked items
  • Warranty: 12 months Parts & Labour
  • Maximum Gas: 100 MJ/hr; 27.7 kW