Waldorf Bold CHLB8600G-B Low Back Gas 600 Char Grill Bench Model
Payment
Accessories
Blue Seal G594-B Gas 600 Char Grill Bench Model Blue Seal G594-B Gas 600 Char Grill Bench Model
  • 600mm gas chargrill
  • Benchtop model
  • 2 x 33 MJ/hr 304 stainless steel U–burner
  • Overall Construction – Chargrill
  • 2.5mm thick 304 SS side splash guards
  • Welded with 1.5mm 304 stainless steel bull nose
  • Welded splashback and side panels 1.2mm 304 stainless steel
  • Front panels stainless steel
  • Front grease channel
  • Welded 1.2mm 304 stainless steel grease drawers
  • 1.5mm hot rolled steel burner box
  • Aluminised steel grease drawer baffles
  • Insulated sides
  • Vitreous enamel steel spill tray
  • Chrome wire toasting rack
  • Chrome wire rack supports
  • Adjustable feet
  • Legs are 63mm dia. heavy–duty 1.2mm 304 stainless steel
  • Warranty: 12 months Parts & Labour
  • Maximum Gas: 66 MJ/hr; 18.3 kW