Home : Brands : Waldorf : Waldorf CH8450G-LS Gas 450 Char Grill Leg Stand
Waldorf CH8450G-LS Gas 450 Char Grill Leg Stand
Payment
Accessories
Blue Seal G593-LS Gas 450 Char Grill Leg Stand Blue Seal G593-LS Gas 450 Char Grill Leg Stand
  • 450mm gas chargrill
  • Leg Stand – SS legs with shelf under
  • 48 MJ/hr 304 stainless steel burner
  • Overall Construction – Chargrill
  • 2.5mm thick 304 SS side splash guards
  • Welded with 1.5mm 304 stainless steel bull nose
  • Welded splashback and side panels 1.2mm 304 stainless steel
  • Front panels stainless steel
  • Front grease channel
  • Welded 1.2mm 304 stainless steel grease drawers
  • 1.5mm hot rolled steel burner box
  • Aluminised steel grease drawer baffles
  • Insulated sides
  • Framed top for connection to chargrill
  • Fully modular framed stand shelf
  • Adjustable feet
  • Legs are 63mm dia. heavy–duty 1.2mm 304 stainless steel
  • Quick assembly and design
  • Warranty: 12 months Parts & Labour
  • Maximum Gas: 48 MJ/hr; 14 kW