Home : Brands : Waldorf : Waldorf RN8100G-RB Gas Target Top Refrigerated Base
Waldorf RN8100G-RB Gas Target Top Refrigerated Base
Payment
Accessories
Blue Seal G57-RB Gas Target Top Refrigerated Base Blue Seal G57-RB Gas Target Top Refrigerated Base
Waldorf W-Pilot Pilot Lights Waldorf W-Pilot Pilot Lights
  • 900mm gas target top
  • Refrigerated Base
  • Heavy–duty cast iron top with removable centre ring
  • 45 MJ/hr open burners
  • Matched modular height machined top
  • Available in Natural Gas & LPG
  • Units supplied complete with gas type conversion kits
  • Dual ring cast iron burner
  • Stainless steel exterior
  • Easy to clean
  • Easy service
  • Fully modular
  • Overall Construction – Target Top
  • Cast top reinforced with integral heat fins
  • Full pilot and flame failure protection
  • 50mm thick refractory brick lined burner box
  • Welded hob with 1.5mm 304 stainless steel bull nose
  • Splashback and side panels 1.2mm 304 stainless steel
  • Front panels 0.9mm 304 stainless steel
  • 2 vitreous enamelled spill trays
  • Supplied with heavy–duty centre casting removal tool
  • Refrigerated Base
  • Digital control electronic thermostat
  • Automatic evaporation of defrost water
  • –2° to + 8°C temperature range
  • Ventilated system with R134a refrigerant
  • 2 GN 1/1 drawers
  • 100mm deep pan capacity
  • SS exterior and interior
  • Magnetic drawer gaskets
  • Anti–corrosion treated evaporator
  • 50mm fully foamed CFC free insulation
  • No condensate drained required
  • Removable condensing unit through front
  • Adjustable feet
  • Legs are 63mm dia. heavy–duty 1.2mm 304 stainless steel
  • Controls
  • Variable high to low burner control
  • Single control knob
  • Large easy use control knob
  • Heat resistant reinforced
  • Easy view control settings on knob
  • Cleaning and Servicing
  • All models with easy clean stainless steel external finish
  • Target Top fully serviceable from front of unit
  • Standard splashback or Low Back models available
  • Low Back models are non-stocked items
  • Warranty: 12 months Parts & Labour
  • Maximum Gas: 45 MJ/hr; 12.5 kW