Home : Catering Equipment : Food Displays Cold : Bromic FD4T1500C 1500mm 4 Tier Cold Food Display
Bromic FD4T1500C 1500mm 4 Tier Cold Food Display
Payment
Accessories
Bromic FD4T1500A 1500mm 4 Tier Ambient Food Display Bromic FD4T1500A 1500mm 4 Tier Ambient Food Display
Bromic FD4T1500H 1500mm 4 Tier Hot Food Display Bromic FD4T1500H 1500mm 4 Tier Hot Food Display
  • Adjustable shelves
  • 3 positions: Flat, 5° or 10° slant
  • Toughened safety glass creates a durable display
  • High-impact LED lighting on each shelf
  • Soft-cool refrigeration maximises freshness
  • 3M1 rated cabinet
  • Invisible heat elements
  • Durable stainless steel body
  • Temperature range: 2°C ~ 6°C
  • Refrigerant: R404a
  • Digital temperature controller
  • Castors make movement and placement easy
  • Max ambient temp: 32°C
  • Capacity: 686 Litres
  • Warranty: Warranty: 5 Years Parts and Labour
  • Power: 240 V; 10A; 1220W
  • Dimensions: 1500 x 740 x 1360mm[h]
  • Weight: 319 Kg
About the Product and Brand