CookTek Helios HTF.9500.WK35.4 Countertop Induction Wok Cooker
Payment
  • Countertop units feature stainless steel housing
  • High efficiency cooktops
  • Heavy duty electronic components
  • Thick, high-impact glass-ceramic top
  • Engineered for use in commercial kitchens
  • Easy control via the Helios Touch interface
  • Temperature range from 29°C - 218°C
  • Automatic pan detection
  • Instant energy transmission to the pan
  • Microprocessor monitors vital components
  • Automatic shut-off feature prohibits overheating
  • Integral grease filter and air baffle
  • Warranty: 24-month Parts and 12-months Labour
  • Power: 240V; 3.5 kW; 15 amp plug
  • Dimensions: 396 x 509 x 188mm[h]