Home : Catering Equipment : Cake Displays : Bromic : Bromic FD4T0900C 900mm 4 Tier Cold Food Display
Bromic FD4T0900C 900mm 4 Tier Cold Food Display
Payment
Accessories
Bromic FD4T0900A 900mm 4 Tier Ambient Food Display Bromic FD4T0900A 900mm 4 Tier Ambient Food Display
Bromic FD4T0900H 900mm 4 Tier Hot Food Display Bromic FD4T0900H 900mm 4 Tier Hot Food Display
  • Matching Ambient, Hot & Cold cabinets
  • 4 Tiers
  • 3 removable shelves
  • Adjustable shelves
  • 3 positions: Flat, 5° or 10° slant
  • Toughened safety glass creates a durable display
  • High-impact LED lighting on each shelf
  • Soft-cool refrigeration maximises freshness
  • 3M1 rated cabinet
  • Invisible heat elements
  • MEPS high efficiency rated unit
  • Meets kiosk height restriction standards
  • Magnetic covers & filters
  • Easy cleaning & maintenance
  • Corrosion-resistant construction
  • Durable stainless steel body
  • Temperature range: 2°C ~ 6°C
  • Bromic extra care warranty
  • Self-closing sliding rear door
  • Allows easy access and maintains temperature
  • Refrigerant: R404a
  • Digital temperature controller
  • Max ambient temp: 32°C
  • Capacity: 417 Litres
  • Warranty: 5 Years Parts and Labour
  • Power: 240 V; 3.5 Amp; 700W
  • Dimensions: 900 x 740 x 1360mm[h]
  • Weight: 230 Kg
About the Product and Brand