Waldorf Bold CHLB8900G-LS Low Back Gas 900 Char Grill Leg Stand
Payment
Accessories
Blue Seal G596-LS Gas 900 Char Grill Blue Seal G596-LS Gas 900 Char Grill
Cobra CB9 900 Char Grill Cobra CB9 900 Char Grill
Waldorf WF300GP Drop On Griddle Plate 300mm Waldorf WF300GP Drop On Griddle Plate 300mm
Waldorf WF450GP Drop On Griddle Plate 450mm Waldorf WF450GP Drop On Griddle Plate 450mm
  • 900mm gas chargrill
  • Leg Stand – SS legs with shelf under
  • 3 x 33 MJ/hr 304 stainless steel U–burner
  • Overall Construction – Chargrill
  • 2.5mm thick 304 SS side splash guards
  • Welded with 1.5mm 304 stainless steel bull nose
  • Welded splashback and side panels 1.2mm 304 stainless steel
  • Front panels stainless steel
  • Front grease channel
  • Welded 1.2mm 304 stainless steel grease drawers
  • 1.5mm hot rolled steel burner box
  • Aluminised steel grease drawer baffles
  • Insulated sides
  • Framed top for connection to chargrill
  • Fully modular framed stand shelf
  • Adjustable feet
  • Legs are 63mm dia. heavy–duty 1.2mm 304 stainless steel
  • Quick assembly and design
  • Warranty: 12 months Parts & Labour
  • Maximum Gas: 100 MJ/hr; 27.7 kW