Home : Catering Equipment : Dishwashers : Smeg : Smeg HTY505DAUS15 Ecoline 15A Passthrough Dishwasher
Smeg HTY505DAUS15 Ecoline 15A Passthrough Dishwasher
Accessories
  • 500 x 500mm basket
  • Electronic controls with 3 wash programs
  • Construction in AISI 304 stainless steel
  • HTR (High Temperature Rinse) system
  • Atmospheric boiler and rinse pump
  • 2.5 litres water rinse cycle
  • Approximately 15% water exchange every cycle
  • Drain pump with triple stage dynamic filtration system
  • Door opening height: 440mm
  • Shortest wash program 90 seconds
  • Soft start wash pump
  • Automatic self-cleaning cycle
  • Thermostop system to ensure correct rinse temperature
  • Adjustable peristaltic pumps for detergent and rinse-aid injection
  • Self-diagnostic system with error messages
  • Adjustable temperatures
  • 15 Amp plug
  • Note: Hot water (max 60°) connection highly recommended
  • WARRANTY: 24 months Parts & Labour
  • Power: 230V; 2.7kW; 12A