Asber GE-400BDD Tech Line Underbench Glasswasher/Dishwasher
Payment
  • 30 Baskets/hour
  • Electronic control panel
  • 3 washing cycles of 90” / 120” /180”
  • Creates a blanket of insulation in any open bath
  • Tank capacity: 15L / Heating power: 2.0 kW
  • Boiler capacity: 5L / Heating power: 2.8 kW
  • Wash pump power: 0.3 kW
  • Rinsing consumption: 2.5L / rinse
  • Upper and lower washing and rinsing arms
  • Thermostop function-
  • Soft washing start
  • Wash tank and boiler temperature display
  • Independent cycle for cold rinsing
  • Built-in rinse aid dispenser, detergent aid dispenser, and draining pump
  • Anti-backflow valve fitted
  • Safety thermostat in washing tank and boiler
  • Temperature adjustment: Wash 60 ºC and rinse 85 ºC
  • Door clearance: 270mm
  • Water mark certified product sticker
  • Door clearance: 270mm
  • Accessories supplied: 2 baskets of 400 x 400 mm, 1 dish bracket and 1 basket for cutlery
  • Warranty: 2 Years Parts and Labour
  • Power: 240V; 3.05kW; 15A
  • Dimensions: 470 x 525 x 720 mm(h)