Home : Catering Equipment : Exhaust Hoods : Woodson : Woodson WCHD1000 1000mm Counter Top Ductless Filter Hood
Woodson WCHD1000 1000mm Counter Top Ductless Filter Hood
Payment
  • Designed specifically for countertop equipment
  • Features unique 3-stage filtration
  • 1.2mm 304 stainless steel construction with satin finish
  • Unique ductless design incorporates stainless steel baffle filters, polyester filters
  • Activated carbon filters to clean dirty air
  • Easily removable filters for simple cleaning
  • Includes powerful 4 speed variable speed fan
  • Includes ceiling mounted fluorescent lighting
  • Supplied with 32mm x 32mm stainless steel square tube supports
  • Suitable for gas appliances up to 29mJ and electric appliances up to 8kW
  • Supplied with 10 Amp plug & lead
  • Warranty: 12 months Parts & Labour
  • Power: 1 kW; 10 Amps
  • Dimensions: 1000 x 660 x 1150 mm[h]