Home : Catering Equipment : Food Displays Cold : Bonvue : 2 Shelves : Bonvue GAN-900RF2 2 Tier Modern Cake Display 900mm
Bonvue GAN-900RF2 2 Tier Modern Cake Display 900mm
Payment
  • Capacity: 380L
  • 2 shelves plus base
  • Double glazed and heated glass for clear vision
  • Rear sliding removable doors for easy cleaning
  • LED lighting on each shelf for excellent illumination
  • Stainless steel mirror base
  • 32ºC ambient at 60% RH
  • Easily accessible cooling system for easy cleaning
  • Digital temperature control
  • Ventilated cooling system by controlling humidity at low temperature
  • Auto defrost
  • Operating temperature: 2ºC ~ 8ºC
  • Secop Compressor
  • Fitted with castors for easy mobility
  • Stainless steel body
  • Plus 12 Months Parts Warranty with product registration
  • Warranty: 12 months Parts and Labour
  • Power: 240V; 10A; 400W
  • Dimensions: 900 x 730 x 1200mm(h)
  • Weight: 235Kg
About the Product and Brand
Modern 2 Shelves Cake or Food Display - GAN-900RF2
Showcase your cakes, pastries, and chilled treats in stunning clarity with the Bonvue GAN‑900RF2 Modern 2‑Shelves Cake & Food Display, the perfect balance of elegance and performance. Designed to stand out, its 900 mm width × 730 mm depth × 1,200 mm height provides generous display space without overwhelming your counter. The heated double‑glazed front glass ensures clear vision even in humid environments; crisp 2–8 °C refrigeration keeps your goods fresh, safe, and visually inviting. Beautiful LED lighting on each shelf and a stainless steel mirror base take presentation to the next level, making every item pop.