Home : Catering Equipment : Food Displays Cold : Bonvue : 3 Shelves : Bonvue GAN-900RF3 3 Tier Modern Cake Display 900mm
Bonvue GAN-900RF3 3 Tier Modern Cake Display 900mm
Payment
  • Capacity: 460L
  • 3 shelves plus base
  • Double glazed and heated glass for clear vision
  • Rear sliding removable doors for easy cleaning
  • LED lighting on each shelf for excellent illumination
  • Stainless steel mirror base
  • 32ºC ambient at 60% RH
  • Easily accessible cooling system for easy cleaning
  • Digital temperature control
  • Ventilated cooling system by controlling humidity at low temperature
  • Auto defrost
  • Operating temperature: 2ºC ~ 8ºC
  • Secop Compressor
  • Fitted with castors for easy mobility
  • Stainless steel body
  • Plus 12 Months Parts Warranty with product registration
  • Warranty: 12 months Parts and Labour
  • Power: 240V; 10A; 550W
  • Dimensions: 900 x 730 x 1350mm(h)
  • Weight: 240Kg
About the Product and Brand
Bonvue Modern 3 Shelves Cake or Food Display - GAN-900RF3
Present your baked delights and chilled foods in ultimate style with the Bonvue GAN‑900RF3 Modern 3‑Shelves Cake or Food Display — where striking design meets precision refrigeration. Standing at 900 mm wide × 730 mm deep × 1,350 mm high, this display case combines elegance and visibility with three shelves (plus the base) under heated double‑glazed glass that resists fogging and maintains crystal‑clear views—all day long.