Home : Catering Equipment : Food Displays Cold : Festive : Countertop : Festive ACCH12/SB Avon HI Square Back 1200mm Compact Chilled Display Cabinet
Festive ACCH12/SB Avon HI Square Back 1200mm Compact Chilled Display Cabinet
Payment
  • 1200mm wide; Square back
  • Display Height: 500mm
  • Frameless single-glazed glass canopy
  • UV bonded seams
  • MiniTek compact refrigeration technology
  • Fan assisted cold air blanket across floor of cabinet
  • Single level display
  • Optional shelf for ambient display
  • DuraCoat protective coating over the refrigeration coil
  • SlimLED lighting system with 12V safety off top rear rail
  • SureVap self-evaporating system for condensate
  • Removable glass shelf for ambient display
  • High quality European refrigeration components
  • Rear sliding doors on friction-free, low wear tracks
  • 4°C operating temperature
  • WARRANTY: 12 months Parts and Labour
  • Power: 10 A
  • Dimensions: 1200 x 830 x 740mm(H)