Home : Catering Equipment : Food Displays Cold : Festive : Drop In : Festive ACDH12/AB Avon HI Angled Back 1200mm Drop-In Chilled Display Cabinet
Festive ACDH12/AB Avon HI Angled Back 1200mm Drop-In Chilled Display Cabinet
Payment
  • 1200mm wide; Angled back
  • Display Height: 500mm
  • Frameless single-glazed glass canopy
  • UV bonded seams
  • Fan assisted cold air blanket across floor of cabinet
  • Single level display
  • DuraCoat protective coating over the refrigeration coil
  • Refrigeration unit provided as Integral (condenser in cradle)
  • SlimLED lighting system with 12V safety off top rear rail
  • SureVap self-evaporating system for condensate
  • Removable glass shelf for ambient display
  • High quality European refrigeration components
  • Rear sliding doors on friction-free, low wear tracks
  • Designed to operate at 3-5°C in room environments up 22°C
  • Removable door for cleaning
  • WARRANTY: 12 months Parts and Labour
  • Power: 10 A
  • Dimensions: 1200 x 830 x 520mm(H)