Home : Catering Equipment : Food Displays Hot : Bromic : Bromic FD4T1800A 1800mm 4 Tier Ambient Food Display
Bromic FD4T1800A 1800mm 4 Tier Ambient Food Display
Payment
Accessories
Bromic FD4T1800C 1800mm 4 Tier Cold Food Display Bromic FD4T1800C 1800mm 4 Tier Cold Food Display
Bromic FD4T1800H 1800mm 4 Tier Hot Food Display Bromic FD4T1800H 1800mm 4 Tier Hot Food Display
  • Matching Ambient, Hot & Cold cabinets
  • 4 Tiers
  • 3 removable shelves
  • Adjustable shelves
  • 3 positions: Flat, 5° or 10° slant
  • Toughened safety glass creates a durable display
  • High-impact LED lighting on each shelf
  • 3M1 rated cabinet
  • MEPS high efficiency rated unit
  • Meets kiosk height restriction standards
  • Magnetic covers & filters
  • Easy cleaning & maintenance
  • Corrosion-resistant construction
  • Durable stainless steel body
  • Bromic extra care warranty
  • Self-closing sliding rear door
  • Allows easy access and maintains temperature
  • Capacity: 830 Litres
  • Warranty: 5 Years Parts and Labour
  • Dimensions: 1800 x 740 x 1360mm[h]
  • Weight: 238 Kg
About the Product and Brand