Home : Catering Equipment : Fridges Bench : Thermaster : Glass Door : Thermaster TL1500TN Stainless Steel 2 Door 1500mm Workbench Fridge
Thermaster TL1500TN Stainless Steel 2 Door 1500mm Workbench Fridge
Payment
  • Gross/Net Volume: 345L/278 Litres
  • 2 x Solid hinged door
  • Max Ambient Temperature: 32℃
  • Temperature Range: -2 to 8°C
  • Fan-forced evaporator cooling
  • Digital temp. control & read-out
  • Auto defrost
  • Self-evaporating drainage
  • Insulation is CFC & HCFC-free
  • Internal corners are constructed for easy cleaning
  • 100mm wall clearance is required for ventilation
  • Castors
  • 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
  • Warranty: 24 months Parts and Labour
  • Power: 240V; 250W; 10A
  • Dimensions: 1500 x 700 x 850mm[h]
  • Net Weight: 100 kg
About the Product and Brand