Home : Catering Equipment : Heat Lamps : Woodson : Infrared : Woodson WHLA1200 1200mm InfraRed Heat Lamp Assembly
Woodson WHLA1200 1200mm InfraRed Heat Lamp Assembly
Images are indicative only
  • Provide optimum heat and lighting to all food preparation and
serving areas
  • Heat lamps are not to be used within enclosed gantries
  • Designed with replaceable 300w infra-red lamps
  • Includes a fully stainless steel channel
  • Features an off / on switch for the heat lamps
  • Ideal as overhead heating for passthrough applications
  • 12-month onsite warranty
  • Power: 240V; 0.9kW; 10Amp plug
  • Dimensions: 1200 x 120 x 110 mm[h]