Home : Catering Equipment : Heat Lamps : Woodson : Woodson W.HLE1450.S 1450mm Wide Standard Heat Lamp Assembly
Woodson W.HLE1450.S 1450mm Wide Standard Heat Lamp Assembly
Payment
  • 1450mm wide quartz infrared lamps
  • 4 x Replaceable 300w infra-red lamps wired in parallel
  • Optimal heat and lighting across all food prep and serving areas
  • Overhead heat lamp assemblies designed for pass-through setups
  • Fully extruded aluminum body
  • Stainless steel safety cages for each quartz infra-red lamp
  • Includes an integrated on/o switch, plug and lead
  • Not suitable for use in enclosed gantries
  • 12-month onsite warranty
  • Power: 240V; 1.2kW; 10A
  • Dimensions: 1510 x 118 x 83mm[h]