Adventys BGIC3000 Induction Griddle
Payment
  • 280 mm diameter Generator coil
  • Pressed stainless steel outer casing
  • 2 digits Display
  • Control panel for BGIC 3600 C
  • 7 touches pad
  • On/off
  • « P » touch
  • +/- with display
  • 3 « P » programmable and memorized touches
  • Control panel for BGIC 3600
  • 4 touches pad
  • On/Off
  • 3 touches for pre-managed functions
  • Washable filter supplied with the product
  • Equipped with 4 adjustabled feet
  • Palletise by 12 units
  • Removable grease preventer
  • Complies with European standard for safety of electrical appliances
  • Warranty: 2 years Parts and Labour
  • Power: 3000W; 15A
  • Dimensions: 390 x 525 x 170mm[h]
  • Weight: 18kg
About the Product and Brand
INDUCTION ADVANTAGES
More economical, more powerful, more comfortable, more precise, safer, faster, easier to clean.
TOUCH PAD
The electronic pad detects the user’s finger. It’s completly water proof.
COOKING SURFACE
Multi layer Composite material (stainless steel AISI 436 + aluminium) recommended for food products.
AVAILABLE POWER
From 50 W (power setting 1) to 3000 or 3600 W (power setting 12)
100% of the manufacturing process is on site in Adventys’ factory.