Home : Catering Equipment : Induction Cooking : Cooktek : CookTek Helios HRD.9500.FB35.4.0450 Dual Hob 30A Induction Cooktop, 450mm Freestanding Bench
CookTek Helios HRD.9500.FB35.4.0450 Dual Hob 30A Induction Cooktop, 450mm Freestanding Bench
Payment
  • Front to back dual hob; 450mm wide
  • High efficiency cooktops
  • Heavy duty lectronic components
  • Thick, high-impact Schott Ceran glass-ceramic top
  • Engineered for use in commercial kitchens
  • Easy control via the Helios Touch interface
  • Temperature range from 29°C - 218°C
  • Automatic pan detection
  • Instant energy transmission to the pan
  • Microprocessor monitors vital components
  • Automatic shut-off feature prohibits overheating
  • Drop-in units feature stainless steel edging
  • Aluminium housing and control box
  • Integral grease filter and air baffle
  • Installed in 450mm wide 1.2mm thick 304 SS bench top
  • 3mm zinc anneal steel reinforced backing to work top
  • 38mm diameter round stainless steel tube legs, 1.2mm thick
  • Adjustable stainless steel disk feet fitted as standard
  • 1.2mm thick stainless steel under-shelf with top hat stiffening
  • Warranty: 24-month Parts and 12-months Labour
  • Power: 240V; 7 kW; 32 amp plug
  • Dimensions: 450 x 805 x 1050mm[h]