CookTek Helios HTF.9500.SH35.4 Single Hob 15 Amp Countertop Induction Cooktop
Payment
  • High efficiency 30A single hob cooktops
  • Heavy duty electronic components
  • Thick, high-impact Schott Ceran glass-ceramic top
  • Easy control via the Helios Touch interface
  • Temperature range from 29°C - 218°C
  • Automatic pan detection
  • Instant energy transmission to the pan
  • Microprocessor monitors vital components
  • Automatic shut-off feature prohibits overheating
  • Countertop units feature stainless steel housing
  • Integral grease fi lter and air baffle
  • Warranty: 24-month Parts and 12-months Labour
  • Power: 240V; 3.5 kW; 15 amp plug
  • Dimensions: 343 x 467 x 126mm[h]