Home : Catering Equipment : Induction Cooking : Cooktek : Single Hob : Cooktek Apogee MCD3500G 15A Single Hob Drop-In Induction Unit
Cooktek Apogee MCD3500G 15A Single Hob Drop-In Induction Unit
Images are indicative only
  • Automatic pan detection
  • Built in cooking timer
  • Drop-in countertop design with stainless steel edging and housing
  • LCD display panel and capacitive touch
  • Auto protect function
  • Temperature control allows for 100 power cook and temperature settings
  • Integral grease filter and air baffle
  • Heavy duty, electronic components, and high impact, thick, glass-ceramic top
  • Pan Maximizer feature
  • Easy to clean glass-ceramic top surface
  • Integral cooling fan keeps internal electronics cool
  • Automatic shut-off feature prohibits overheating
  • Lock feature prevents unwanted setting changes
  • Microprocessor monitors vital components 120 times per second
  • Made in the USA
  • Warranty: 2 Year Parts and 1 Year Labour
  • Power: 200- 240V; 3500W; 17A
  • Dimensions: 525 x 410 x 120mm[h]