Home : Catering Equipment : Induction Cooking : Cooktek : Single Hob : CookTek Helios HRD.9500.SH35.4 Single Drop-In 15A Induction Cooktop
CookTek Helios HRD.9500.SH35.4 Single Drop-In 15A Induction Cooktop
Payment
  • High efficiency single hob cooktops
  • Drop-in units feature Stainless steel edging
  • Heavy duty electronic components
  • Thick, high-impact Schott Ceran glass-ceramic top
  • Easy control via the Helios Touch interface
  • Temperature range from 29°C - 218°C
  • Automatic pan detection
  • Instant energy transmission to the pan
  • Microprocessor monitors vital components
  • Automatic shut-off feature prohibits overheating
  • Aluminium housing and control box
  • Integral grease fi lter and air baffle
  • Warranty: 24-month Parts and 12-months Labour
  • Power: 240V; 3.5 kW; 15 amp plug
  • Dimensions: 343 x 343 x 93mm[h]
  • Weight: 7kg
About the Product and Brand
COOKTEK - The Induction Revolution
The Helios Single Drop-In Induction Cooktop delivers high performance and durability for commercial kitchens. Featuring a premium Schott Ceran glass-ceramic top, intuitive Helios Touch controls, and a wide temperature range (29°C–218°C), it ensures precision cooking. With automatic pan detection, advanced safety features, and efficient stainless steel housing, this 2.4kW or 3.5kW cooktop is reliable and energy-efficient, perfect for demanding professional environments.