Home : Catering Equipment : Induction Cooking : Woodson : Countertop : Woodson WI.HBCT.1.2400 Countertop Single Induction Hob 10A
Woodson WI.HBCT.1.2400 Countertop Single Induction Hob 10A
Payment
  • High energy efficiency commercial cooktop
  • High impact SCHOTT CERAN glass ceramic top
  • Clear LED display for power setting, temperature and time
  • Choice of precise power settings from 0 - 10 in single digit increments
  • Temperature control from 60°C - 240°C
  • Timer control from 1 - 180 minutes
  • Audio alert after timed cooking
  • Automatic pan detection for instant energy transmission to the pan
  • Automatic shutdown after 4 minutes of non-use
  • Integral cleanable and replaceable grease fi lter
  • Ducted twin integral cooling fans
  • Four hour automatic power o during continuous use
  • Australian manufactured
  • 12-month onsite warranty
  • Power: 240V; 2.4kW; 10A
  • Dimensions: 340 x 440 x 122mm[h]