Adventys BRIC3000 Induction Cooker
Payment
Accessories
Dipo DC23 Counter Top Induction Cooker Dipo DC23 Counter Top Induction Cooker
Dipo DCP23 Counter Top Probe Induction Cooker Dipo DCP23 Counter Top Probe Induction Cooker
  • Double generator coil 180mm & 280mm diameter
  • Automatic selection and manual override for single or double coil use
  • Integrated 99 minute timer with audio and visual alarm
  • Power shut down mode
  • Glass touch control panel
  • Coil selector control
  • Manual power setting (+/-) with display
  • Preset power setting and timer control with display
  • Water proof touch pad
  • From 50 W (power setting 1) to 3000 W (power setting 12)
  • Pressed stainless steel outer casing incorporating vitroceramic top
  • Created and Made in France
  • Induction will work with pans having a ferritic base
  • Complies with European standards for safety of electrical appliances
  • Warranty: 2 years Parts and Labour
  • Power: 230V; 3000W; 15A
  • Dimensions: 390 x 525 x 90mm[h]
  • Weight: 8.5kg
About the Product and Brand
INDUCTION ADVANTAGES
More economical, more powerful, more comfortable, more precise, safer, faster, easier to clean.
AVAILABLE POWER
From 50 W (power setting 1) to 3000 or 3600 W (power setting 12)
100% of the manufacturing process is on site in Adventys’ factory.