Home : Catering Equipment : Stick Blenders : Robot Coupe CMP300VV Compact Power Mixer
Robot Coupe CMP300VV Compact Power Mixer
Payment
  • Variable speed 2300 − 9600 rpm
  • Self speed regulation system
  • Capacity: 30 Litre
  • High-power motor: + 15% for greater efficiency
  • Removable blade
  • All stainless steel foot, bell, motor cover and attachments
  • Removable bell and blade for easy cleaning
  • Robot Coupe patented system
  • Ergonomic handle for greater user comfort
  • Power cord winding system
  • Ergonomic variable speed button
  • Detachable power cord: Patented "Easy Plug" system
  • Indicator light: Quick detection of power cord failure
  • Shaft length: 300 mm
  • Supplied with stainless steel wall support
  • Power: Single phase; 370 Watts
  • Warranty 2 years Parts & Labour
  • Length: 660 mm; 94 mm Ø