Home : Brands : Glacian : Glacian BCG71815 2 Door Fridge 760mm Deep Glass Doors
Glacian BCG71815 2 Door Fridge 760mm Deep Glass Doors
Payment
  • 1815mm wide; Capacity: 416 Litres
  • Monoblock system with removable condenser filter for easy cleaning
  • Internal dimensions: 1249 x 658 x 558mm
  • Led lighting
  • 304 grade stainless interior and exterior
  • High density 75mm thick insulation
  • Doors take 2 x 1/1 GN or 2/1 GN pan lengthways
  • 43°C ambient temperature
  • Self closing doors
  • R290 gas
  • Supplied with 2 shelves per door
  • Power: 240 V; 0.56 kW
  • Double Gold Star Warranty: 2 years Parts & Labour
  • Dimensions: 1815 × 760 × 850 mm[H]; 145 kg