Home : Brands : Glacian : Glacian BCG72476 3 Door Fridge 760mm Deep Glass Doors
Glacian BCG72476 3 Door Fridge 760mm Deep Glass Doors
Payment
  • 2476mm wide; Capacity: 637 Litres
  • Monoblock system with removable condenser filter for easy cleaning
  • Internal dimensions: 1911 x 658 x 558mm
  • Led lighting
  • 304 grade stainless interior and exterior
  • High density 75mm thick insulation
  • Doors take 2 x 1/1 GN or 2/1 GN pan lengthways
  • Corrosion resistant coating on evaporator coil
  • Fan delay switch on doors to save energy
  • Supplied on castors (feet optional)
  • Rounded internal corners for easy cleaning
  • 43°C ambient temperature
  • Self closing doors
  • R290 gas/li>- Supplied with 2 shelves per door
  • Power: 240 V; 0.56 kW
  • Double Gold Star Warranty: 2 years Parts & Labour
  • Dimensions: 2476 × 760 × 850 mm[H]; 190 kg