Home : Brands : Hoshizaki : Hoshizaki IM-240XNE-28 Modular Ice Cube Maker 205kg/24hrs
Hoshizaki IM-240XNE-28 Modular Ice Cube Maker 205kg/24hrs
Payment
Accessories
Hoshizaki B-1300 SS 578KG Ice Storage Bin Hoshizaki B-1300 SS 578KG Ice Storage Bin
Hoshizaki B-801 SA 348KG Ice Storage Bin Hoshizaki B-801 SA 348KG Ice Storage Bin
Hoshizaki HLF20 Ice Maker Water Filter System Hoshizaki HLF20 Ice Maker Water Filter System
  • Modular unit
  • Large cube size: 28mm x 28mm x 32mm
  • Production: Up to 205 Kg Per 24hr
  • Production: 205 kg at 21°C ambient air, 15°C water
  • Production: 160 kg at 32°C ambient air, 21°C water
  • Ice Production Per cycle: Approx. 3.2kg/140pcs
  • Freeze Cycle Time: Approx. 19 Min
  • Auto rinse and flush cycle
  • Smart plug-and-play design comes complete with ice chute
  • Can be stacked and combined with modular bins and bases
  • AS 4801 Safety Certified
  • Refrigerant Charge: R404A / 480g
  • Ambient Temp.: 1-40°C
  • Recommended Storage: Bins B-801 SA | B-1300 SS | B-1500 SS
  • Bin SOLD SEPARATELY
  • Power: 220-240V; 1,330W; 10Amp plug
  • Dimensions: 1084 x 700 x 500mm[H]; 84kg