Home : Brands : Waldorf Bold : Griddles : Waldorf GP8900G-LS 900mm Griddle Leg Stand
Waldorf GP8900G-LS 900mm Griddle Leg Stand
Payment
Accessories
Waldorf Bold GPLB8900G-LS 900mm Griddle Leg Stand Waldorf Bold GPLB8900G-LS 900mm Griddle Leg Stand
  • 900mm griddle plate
  • 20mm thick griddle plate
  • Leg Stand – SS legs with shelf under
  • Overall Construction – Griddle
  • 2.5mm thick 304 SS splash guards sides and rear
  • Full pilot and flame failure protection
  • Welded hob sorround with 1.5mm 304 stainless steel bull nose
  • Splashback and side panels 1.2mm 304 stainless steel
  • Stainless steel grease drawer
  • Front panels 0.9mm 304 stainless steel
  • Overlapping finish at front and rear of plate
  • Framed top for connection to griddle
  • Suitable for rear or through shelf gas connection
  • Adjustable feet
  • Legs are 63mm dia. heavy–duty 1.2mm 304 stainless steel
  • Fully modular framed stand shelf
  • Quick assembly and design
  • Controls
  • 90–300°C thermostat
  • Warranty: 12 months Parts & Labour
  • Maximum Gas: 80 MJ/hr; 22.2 kW