Home : Catering Equipment : Ice Makers : Hoshizaki IM-65NE-25 Ice Maker Cuber 44kg/24hrs
Hoshizaki IM-65NE-25 Ice Maker Cuber 44kg/24hrs
Payment
Accessories
Hoshizaki HLF10 Ice Maker Water Filter System Hoshizaki HLF10 Ice Maker Water Filter System
  • Self-Contained
  • Solid cube
  • Medium Cube size: 25mm x 25mm x 23mm
  • Production: Up to 44Kg Per 24hr
  • Production: 44 kg at 21°C ambient air, 5°C water
  • Production: 37kg at 32°C ambient air, 21°C water
  • Max Storage Capacity Approx. 26kg
  • Refrigeration System: Forced Air Circulation
  • New intelligent control circuit
  • Dedicated to saving power and water consumption
  • Inbuilt safety features - freeze cycle back up timer
  • Defrost back up, low voltage & high amp protector
  • New 7 segment operational display panel for ease of use
  • Unique closed cell water circuit
  • For ultimate contamination protection
  • Durable stainless-steel exterior
  • Easily accessible and cleanable air filters reduce costly callouts
  • Exceptionally hard crystal-clear cubes that melt slowly
  • Auto rinse and flush cycle
  • Ice Production Per cycle: Approx. 0.72kg/56pcs
  • Freeze Cycle Time: Approx. 22 Min
  • Air cooling
  • HACCP Certified
  • ISO9001 Quality Certified
  • ISO14001 Environmentally Certified
  • AS 4801 Safety Certified
  • Refrigerant Charge: R134a / 200g
  • Power: 220-240V; 10A; 400W
  • Dimensions: 633 x 506 x 930mm[H]; 53kg