Garland GFE60-10CC Restaurant Series Gas 10 Open Top Burners 2 Convection Ovens
Images are indicative only
POA or Discontinued
Payment
  • Cast-iron Starfire Pro® burners
  • Stainless steel construction
  • Large front 127mm plate rail and backguard
  • 2 piece burners are easy to remove and clean
  • Protected individual pilot lights
  • Flame failure as standard
  • Large 686mm deep work surface fits six 300mm pots easily
  • Large easy-to-use control knobs
  • Fully porcelain interior convection ovens
  • Accepts full sized sheet pans in both directions
  • 40mJ H burner with flame failure
  • Strong adjustable door
  • Piezo ignition for all concealed burners
  • Electric ignition for all open burners
  • 300mm stamped drip trays w/dimpled bottom
  • Gas regulator
  • 152mm Adjustable stainless steel legs
  • Two oven racks included as standard
  • Available in Natural or LP Gas
  • Optional Features Available
  • Warranty: 12 months Parts and Labour
  • Power: 240V, 1P, 10A
  • Dimensions: 1500 x 876 x 1153mm[h]