Home : Brands : Grange : Grange GRDZ500-2 Large Commercial Vacuum Sealer
Grange GRDZ500-2 Large Commercial Vacuum Sealer
Payment
  • 500mm dual seal bar
  • 210mm deep chamber
  • Stainless steel construction
  • Fast 20 m3/h vacuum pump
  • Simple digital programming panel
  • Fixed seal bars
  • Sealing time and vacuum display
  • 20mm thick lid
  • Warranty: 2 years back to base
  • Power: 220V; 50Hz
  • Dimensions: 630 x 790 x 960mm[h]
  • Weight: 119Kg
About the Product and Brand
The Grange GRD500 vacuum sealer is a large floor mount, twin seal bar model with an industry leading 210mm deep chamber, which seals bags and pouches in seconds.
The Grange GRDZ Vacuum Packer Range starts from a compact 300mm seal bar model, all the way up to an 800mm dual seal bar model.