Tecnodom TDE-4CD/15 Nerone EKO 4 Tray Digital Convection Oven
Payment
  • 435 x 350 Tray Convection Oven
  • Stainless steel cooking chamber with rounded corners
  • Tempered low-e glass
  • Fan/s stops when the door is open
  • Internal lighting with a halogen lamp
  • Interlocking gasket fixing system
  • According to the IPX3 standard norms
  • High resistance hinge
  • Temperature range of +50 to +280˚C
  • 60-minute timer or infinite
  • Double Fan
  • Reliable and well-protected digital control panel, easy to use
  • Memory for 9 recipes
  • Double display
  • 84mm distance between trays, 105mm for TDE-3BD
  • Non-slip feet
  • Includes: 1 solid tray and 3 wire racks
  • Power: 240V, 2.35kW; 15A
  • WARRANTY: 12 months Parts & Labour
  • Dimensions: 589 x 680 x 580mm(h)